مجید سعیدیان :صادرات شرکت فولاد خرمدشت تاکستان در سال جاري بيش از ۲ برابر رشد داشته است

در حال حاضر ۱۰۰درصد توليدات فولاد خرمدشت تاکستان در بورس کالا عرضه مي شود و اين مجموعه جزو شرکت هاي پيشتاز در بورس‌کالا  است تا در درجه اول نياز داخل تامين شده و سپس صادرات انجام گردد

صادرات میلگرد

مهندس مجيد سعيديان: با تلاش هاي انجام شده در شرکت فولاد خرمدشت تاکستان خوشبختانه شاهد رشد ۲ برابري صادرات در سال جاري بوده‌ايم و در ۸ ماهه امسال ۹۷ ميليون دلار صادرت داشته ايم و پيش بيني داريم تا پايان سال اين رقم به ۱۵۰ ميليون دلار برسد.

شرکت فولاد خرمدشت تاکستان توليد کننده انواع شمش ميلگرد آجدار و مفتول فولادي که در سال۱۳۹۱ در شهرک صنعتي خرمدشت استان قزوين به بهره برداري رسيده است؛ با توليدات با کيفيت، بازاريابي دقيق و حضور موفق در عرصه‌هاي جهاني و اجراي مستمر طرح هاي توسعه اي امروز به پر افتخارترين واحد صادراتي استان قزوين تبديل شده است.

مهندس مجيد سعيديان مديرعامل توانمند و خوش فکر اين واحد صنعتي- صادراتي پرافتخار با تلاش هاي شبانه روزي در شرايط دشوار کنوني اقتصاد کشور اين مجموعه را به قله هاي موفقيت رسانده است.

مهندس مجيد سعيديان به عنوان بازرس انجمن نوردکاران کشور و اتحاديه صادرکنندگان استان قزوين همواره در جهت رفع مشکلات صنعت استراتژيک فولاد تمام اهتمام خويش را به کارگرفته و با ارائه طرح هاي مفيد و اثربخش به مسئولين دولتي به دنبال حل مشکلات اين صنعت و رشد و اعتلاي آن در کشور بوده است.

اين مدير خوش نام عرصه صنعت و توليد در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: فولاد صنعت سوم اين کشور بعد از نفت و پتروشيمي است و اهميت اين صنعت در اين است که با توجه به معادن و ذخاير غني کشور برخلاف صنعت پتروشيمي و نفت ارزبري در صنعت فولاد بيش از ۲ درصد نيست.

عضو هيئت مديره اتحاديه صادرکنندگان افزود: در حال حاضر ۸۵ تا ۹۰ درصد صنعت فولاد در اختيار دولت است و گاهي عدم اتخاذ تصميمات صحيح از سوي دولت آسيب هاي جبران ناپذيري به بخش خصوصي وارد ميکند؛ مثلا در بخش پرداخت تعهدات ارزي مشکلات بسياري براي اين صنعت ايجاد شده و با توجه به نوسانات نرخ ارز مشخص نيست هر روز با چه قيمتي بايد ارز را به دولت بازگردانيم و حداقل انتظار تلاشگران اين صنعت است که بهاي بيشتري به صنعت استراتژيک و مهم فولاد داده شود.

مهندس سعيديان خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۱۰۰ درصد توليدات فولاد خرمدشت تاکستان در بورس کالا عرضه مي شود و اين مجموعه جزو شرکت‌هاي پيشتاز در بورس‌کالا است تا در درجه اول نياز داخل تامين شده و سپس صادرات انجام گردد.

بازرس انجمن نوردکاران کشور در خصوص مشکلات عرضه محصولات در بورس‌کالا تصريح کرد: بورس کالا در تمام دنيا محل کشف قيمت است ولي متاسفانه در کشور ما عرصه در بورس  کالا کارشناسي نيست و قيمت هاي دستوري موجود به ضرر مصرف کننده است و حتي گاهي حتي شاهد هستيم قيمت عرضه در بورس کالا بالاتر از بازار است؛

از سويي ديگر در هيچ کجاي دنيا محصول نهايي به اجبار در بورس کالا عرضه نمي‌شود چرا که به ضرر مصرف کنندگان خرد مي باشد ولي در ايران شاهد اين روند نيز هستيم و ضروري است ساختار تعهد ارزي و بورس کالا در اسرع وقت اصلاح گردد.

عضو هيئت مديره اتحاديه صادرکنندگان استان قزوين در خصوص طرح توسعه اجرا شده گفت: طرح توسعه اي کشش مفتول در صنايع مفتولي در شرکت فولاد خرمدشت تاکستان به بهره‌برداري رسيد که بازار خوبي در صنايع مختلف از جمله ساختمان و خودروسازي دارد و با اجراي اين طرح براي ۲۵ نفر به صورت مستقيم اشتغال ايجاد شد و در حال حاضر ۲۷۰ نفر به صورت مستقيم در اين مجموعه فعاليت دارند.

مديرعامل شرکت فولاد خرمدشت تاکستان در خصوص مکلات اين صنعت يادآور شد: توليد کنندگان خصوصي هيچ يارانه اي از دولت نمي‌گيرند ولي در بخش هاي مختلف از جمله رفع تعهدات ارزي دولت انتظار دارد ارز را از توليد کننده ارزان بخرد ولي اين ارز در اختيار کساني که واردکننده کالاهاي اساسي مورد نياز مردم مي باشند قرار نميگيرد و حتي کالاهاي لوکس از طريق اين ارز وارد کشور مي‌شود که اين سياست ابدا به نفع مردم نيست و به دولت پيشنهاد داديم کالاهاي اساسي مردم را با ارز نيمايي وارد کنند و ارز حاصل از صادرات را به قيمت توافقي و روز بازار به واردکننده بدهيم.

عضو هيئت مديره اتحاديه صادرکنندگان استان قزوين ادامه داد: قطعي گاز در فصول سرد نيز مشکلات عديده اي براي ما ايجاد مي‌کند؛ نوع توليدات اين صنعت به گونه اي است يا بايد با ظرفيت کامل کار کند و يا فعاليتي نداشته باشد؛ توليد ميلگرد نيازمند روشن شدن کوره اي با دماي بيش از ۱۲۰۰ درجه است و در صورتي که دماي اين کوره پايين بيايد عملا امکان توليد وجود ندارد.

وي تاکيد کرد: در شرايط تحريمي يافتن مشتري‌هاي بين المللي با چالش هاي بسياري همراه است در همين شرايط با تلاش هاي بي وقفه مشتري هايي را شناسايي مي‌کنيم ولي قطع ناگهاني گاز سبب عدم تحويل سفارش در موعد مقررميگردد و  با توجه به رقابت موجود در دنيا برخي از مشتريان را از دست ميدهيم.

مهندس سعيديان در پايان بيان داشت: امروز صنعتگران با روحيه جهادي و بسيجي کار را پيش ميبرند و در کنار تمام دولت ها در خدمت صنعت و توليد کشور هستند چرا که به خوبي به اين مهم واقف هستند که مهم ترين راه برون رفت از شرايط نامساعد اقتصادي رشد و توسعه توليد است؛ کشور ايران با ذخاير و معادن ارزشمند و غني و نيروي کار جوان و متخصص مي تواند در عرصه توليد به افتخارات بيشماري دست يابد و رونق اقتصادي در کشور حاصل گردد.

شايان ذکر است؛ در سال هاي اخير شرکت فولاد خرمدشت تاکستان با کارنامه درخشان همواره در زمره برترين شرکت هاي توليدي و صادراتي استان قزوين مورد تجليل قرارگرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست