آزمایشگاه مرجع فولاد خرمدشت تاکستان

آزمایشگاه شرکت فولاد خرمدشت تاکستان به منظور حفظ و بهبود کیفیت محصولات تولیدی طی برنامه ­ریزی های مدون و مطابق با دستورالعمل­های استاندارد، اقدام به نمونه ­برداری، تست و آنالیز مواد ورودی و محصولات نهایی می­نماید. در این راستا آزمایشگاه از شروع فرایند تولید و در طول مسیر تا دستیابی به محصول نهایی به عنوان هدایت ­گر عمل کرده و محصولات شرکت را طبق خط مشی کیفی و بر اساس استانداردها و رضایت مشتری تست، آنالیز و کنترل می ­نماید. در ادامه به معرفی آزمون های آزمایشگاه مرجع فولاد خرمدشت تاکستان می پردازیم.

دستگاه کوانتومتر

کوانتومتر دستگاهی است که به کمک آن می­توان میزان حضور عناصر مختلف در یک قطعه را اندازه­گیری کرد. آزمایشگاه شرکت فولاد خرمدشت تاکستان مجهز به دستگاه کوانتومتر جهت آنالیز  ترکیب شیمیایی می ‎باشد. این آزمایشگاه با استفاده از دستگاه کوانتومتر آنالیز مربوط به عناصر تشکیل دهنده شمش آهن ورودی و انطباق آن با استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲ جهت حصول اطمینان مشتریان از کیفیت محصولات تولیدی و سهولت در امر صادرات را انجام می دهد.

کارگاه آماده ­سازی

  نمونه ‎های ارسالی به آزمایشگاه قبل از انجام آزمون به کمک تجهیزات موجود آماده‌سازی می‌ شوند. آماده‌سازی نمونه‌ها بر مبنای استانداردهای مربوطه انجام می ‎گردد و سپس جهت انجام آزمون به بخش مربوطه منتقل می ‎شوند.

آزمون خمش

آزمون خمش یکی از الزامات استانداردهای محصولات فولادی است که به منظور بررسی خواص مکانیکی میلگرد انجام می­شود که از طریق آن مقاومت میلگرد در برابر نیروی خمش مورد ارزیابی قرار می­گیرد. این آزمایشگاه مجهز به دستگاه خمش ۲۰ تن می­باشد که مربوط به خم­ کاری میلگرد بوده و براساس استانداردها، شرایط آزمون ازجمله قطر خمش و زاویه خم مورد نظر قرار می ‎گیرد.

آزمون خمش مجدد (باز خمش)

آزمون خمش مجدد جهت تعیین میزان فرسودگی آرماتورهای خم شده به کار می­رود. در آزمون خمش مجدد، نمونه­های میلگردی به میزان ۹۰ درجه در دمای محیط خم و سپس تا دمای ۱۰۰ درجه سلسیوس در آون گرم می­شود. پس از کاهش دمای نمونه میلگرد تا دمای محیط، با یک نیروی پیوسته و یکنواخت، میلگرد به میزان ۲۰ درجه باز خم می­شود. در این مرحله میلگرد نباید در هیچ جهتی دچار ترک، شکست یا گسستگی شود.

آزمون کشش

آزمون کشش به منظور کسب اطلاعات خواص مکانیکی میلگرد‌ها، از جمله استحکام تسلیم، استحکام نهایی، میزان ازدیاد طول، میزان نیرو اعمال شده به میلگرد و مدول الاستیسیته می­باشد.

آزمایشگاه فولاد خرمدشت تاکستان مجهز به دستگاه پیشرفته تست کشش با ظرفیت ۶۰ تن بوده که با صحت و کارآیی بالا انواع میلگردها را مورد ارزیابی قرار می‎ دهد که به جهت کالیبراسیون­ های دوره‎ای از دقت بالایی برخوردار است. 

آزمون ابعادی

 برای محصولات فولادی حدود مجازی برای ابعاد تعیین گردیده که برای تطبیق آن­ها با مشخصات واقعی، ابعاد محصولات اندازه­گیری می ‎شوند. در میلگرد ارتفاع و پهنای آج عرضی و طولی، گام و وزن یک متر آن مورد ارزیابی قرار گرفته و با استاندارد مقایسه می ‎شود.

در راستای ارتقاء کیفیت محصولات، آزمایشگاه از ابتدای ورود مواد اولیه و در طول مسیر تولید تا دستیابی به محصول نهایی به عنوان هدایت گر عمل می کند و محصولات شرکت را طبق خط و مشی کیفی و بر اساس استانداردها و رضایت مشتری تست، آنالیز و کنترل می کند.