میلگرد فولاد خرمدشت تاکستان

برای اطلاع از قیمت میلگرد به شبکه های اجتماعی ما بپیوندید

Instagram
Telegram
WhatsApp

میلگرد چیست؟؟

میلگرد یکی از مصالح مهم در صنعت ساخت و ساز محسوب می شود. به طور قطع در صورتی که تغییری در قیمت این کالا ایجاد شود، صنایع مرتبط با آن نیز دچار تغییر می شوند. امروزه میلگردها در تمام قسمت های یک ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.این محصول را می توان فولادی دانست که برای جبران مقاومت کششی پایین بتن مورد استفاده قرار می گیرد.

فروش میلگرد خرمدشت

کاربرد میلگرد در شکل های مختلف

میلگردها با شکل ها و صورت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از شکل های مختلف این محصول و کاربردهای آن به شامل موارد زیر می شوند:
میلگرد راستا: استفاده در جهت افزایش مقاومت کششی بتن
میلگرد خاموت: استفاده برای جلوگیری از بیرون زدگی آرماتورهای طولی در اثر کمانش و تحمل نیروهای برشی و جلوگیری از گسترش ترک‌
میلگرد سنجاقک: استفاده برای تقویت مقاومت برشی خاموت‌ها و اتصال کامل بین میلگردهای طولی و خاموت
میلگرد خرک: استفاده برای قرار دادن دو شبکه متوالی افقی با فاصله معین در داخل قالب (‌در بتن ریزی های کف و فونداسیون‌)
میلگرد رکابی: استفاده برای در امتداد نگه داشتن آرماتورهای طولی یا عمودی در بتن ریزی دیوارها و دال ها (به شکل حرف u یا بین دو سفره آرماتور (شبکه مش بندی)
میلگرد ادکا: استفاده به صورت لنگرهای منفی در تکیه گاه های تیر و برای تحمل نیروهای برشی

 

اهمیت استفاده از میلگرد در صنعت ساخت و ساز

امروزه از بتن برای استحکام ساختمان ها استفاده می شود. با اینکه بتن از استحکام بالا و مقاومت زیادی در برابر فشار برخوردار است، اما دارای نقاط ضعیفی نیز می باشد.
در مورد ضعف بتن می توان به این مسئله اشاره کرد که این کالا در برابر نیروهای کششی و چرخشی مقاومتی ندارد. در اینجا می توان به اهمیت میلگرد که از سازه ها در برابر نیروهای کششی محافظت می کند، پی برد.
در هنگام وقوع زلزله، میلگرد به افزایش مقاومت کششی سازه ها کمک کرده و باعث عدم تخریب ساختمان می شود. به همین ترتیب، امنیت ساکنان را فراهم می کند.
ضریب انبساط دمایی در بتن و فولاد، وجه مشترک بین این دو بوده و نزدیک بودن مقدار این ضریب، مانع بروز تنش های اضافی درونی در ساختار بتن در شرایط دمایی مختلف می شود که این مسئله از تخریب زودهنگام بتن جلوگیری می کند.

تقسیم بندی میلگردها بر اساس استاندارد

  • میلگرد (A1 (S240: از نوع میلگرد ساده است و برای خم‌کاری و جوشکاری استفاده می‌شود. میلگردهای شماره‌ی ۸ تا ۱۰ از این نوع هستند.
  • میلگرد (A2 (S340: با نام میلگرد مارپیچی یا فنری شناخته می‌شود. آج این میلگرد به صورت مارپیچ از ابتدا تا انتهای میلگرد، ادامه پیدا می‌کند و در هیچ کجا قطع نمی‌شود.
  • میلگرد (A3 (S400: از نوع میلگرد آجدار و عمدتاً آج جناقی است که بیشترین کاربرد آن در عملیات ساختمانی است.
  • میلگرد (A4 (S500: به دلیل استحکام بالا برای جلوگیری از اتلاف منابع و صرفه‌جویی در هزینه‌های پروژه مناسب است. میلگردهای A4 دوکی‌شکل هستند و عمدتاً از فولادهایی با کربن بالا ساخته می‌شوند.

سایز میلگرد (mm) وزن شاخه ۱۲ متری میلگرد (Kg)
۸ ۵
۱۰ ۸
۱۲ ۱۱
۱۴ ۱۵
۱۶ ۱۹
۱۸ ۲۴
۲۰ ۳۰
۲۲ ۳۶
۲۵ ۴۷
۲۸ ۵۸
۳۲ ۷۶
۳۶ ۹۶
فهرست